SIKÇA SORULAN SORULAR

 • KULLANIM SIKLIĞI İLE İLGİLİ SORULAR
  • Neden her korunmasız ilişkiden sonra kullanamıyorum?

   Ertesi gün hapı diğer doğum kontrol yöntemlerinin etkisinden şüphe edilen durumlarda veya herhangi bir korunma yöntemi uygulanmadan kurulan cinsel ilişkilerde gebeliği önlemek amacıyla kullanılacak bir ACİL doğum kontrol yöntemidir.

   Ertesi gün hapı ayda bir kereden fazla kullanılmamalıdır; doğal bir kadınlık hormonu olan progesteron içerdiğinden dolayı adet kanamasında düzensizliklere neden olabilir.

   Eğer ertesi gün hapına ayda bir kereden daha sık ihtiyaç duyuyorsanız yani düzenli bir cinsel yaşamınız söz konusu ise gebeliği engellemek için diğer doğum kontrol yöntemlerine (prezervatif, doğum kontrol hapı, spiral vb.) başvurmanız gerekmektedir, bu amaçla doktorunuzdan bilgi edinebilirsiniz.

   Bu yöntemleri kullanmaya başladıktan sonra etkisinden şüphe duyduğunuz zamanlarda (örneğin prezervatifin yerinden çıkması veya yırtılması, doğum kontrol hapının unutulması gibi) yine ertesi gün hapı kullanabilirsiniz.

  • Aynı ay içinde tekrar kullanmam gerekirse ne yapacağım?

   Ertesi gün hapını o ay içinde bir kez kullanmışsanız mutlaka sonrasında prezervatif ile korunmaya devam etmelisiniz.

   Eğer ertesi gün hapına tekrar ihtiyaç hissederseniz mutlaka hekiminize veya eczacınıza danışmalısınız.

  • Bir ayda bilmeden birden fazla kez kullandım. Şimdi ne yapmalıyım?

   Ertesi gün hapı progesteron hormonu içermektedir; Tekrarlayan dozlarda göğüslerde, hassasiyet ve adet kanamasında bozuklukları görülebilir.

   Bu yan etkiler içinde en önemlisi adet kanamasında görülebilecek bozuklardır. Nadiren de olsa, tekrarlayan ertesi gün hapı kullanımlarında şiddetli kanamalar görülebilir. Böyle bir durumda derhal doktorunuza başvurunuz.

 • KULLANIM İLE İLGİLİ SORULAR
 • GEBELİK ŞÜPHESİ İLE İLGİLİ SORULAR
  • Ertesi gün hapı almama rağmen adet kanamam gecikti. Ne yapmalıyım?

   Evde gebelik testi yapabilir ya da doktorunuza başvurabilirsiniz.

   Evde yapılan idrardan ölçüm yapan gebelik testlerinin uygulaması kolaydır. Ancak bu testlerinin doğru sonuç vermesi için en az 10 günlük bir adet gecikmesi olması tavsiye edilir; çünkü idrardan bakılan gebelik hormonu ancak bu kadar süre sonra ölçülebilir düzeye erişmektedir.

   Laboratuar koşullarında kandan yapılan gebelik testleri gebeliğin ilk gününden itibaren (yani ilişkiden sonraki birkaç gün içinde) tam ve kesin sonuç verir. Ancak bunun için de bir laboratuara başvurmak gerekir.

   Eğer kanamanız 10 günden uzun süredir gecikmişse testi evde yapabilirsiniz. Eğer daha erken sonuç almak istiyorsanız bir laboratuara başvurabilirsiniz.

  • Dün ertesi gün hapı kullandım, ancak çok endişeliyim, hamile kalmaktan çok korkuyorum. Şimdi hamile olup olmadığımı anlamak için adet kanamamın gelmesini mi beklemem gerekiyor?

   Ertesi gün hapı alındıktan sonra damlama veya lekelenme tarzında kanama olabilir. Bu adet kanaması değildir ve her kullanımdan sonra ortaya çıkması beklenmez. Takip eden günlerde beklenen normal bir adet kanaması görülecektir. Beklenen tarihten birkaç gün önce veya sonra başlayabilir.

   Eğer adet kanaması 5 ila 7 gün gecikirse ya da normal zamanında ancak normalden fazla ya da az miktarda bir adet kanaması olursa, bir doktora başvurulmalıdır.

   Kandan yapılan gebelik testleri korunmasız cinsel ilişkiden sonraki birkaç gün içinde kesin sonuç verir.

   Eğer hayat kalitenizi etkileyecek kadar büyük bir endişe taşıyorsanız herhangi bir laboratuara kan vererek, adet kanamasını beklemeden gebe olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

  • Maalesef bu yöntemi çok geç öğrendim.Cinsel ilişkinin üzerinden 5 gün geçtikten sonra kullansam etkisi olur mu?

   Ertesi gün hapı ilk 72 saat içerisinde etkilidir. 72 saatten sonraki etkinliği bilinmemektedir. konu hakkında daha fazla bilgi almak için doktorunuza danışınız.

 • ERTESİ GÜN HAPINA NEREDEN ULAŞABİLİRİM?
Abdi İbrahim

Sorumlu kişi: Grup Medikal Müdür Murat Yaycı
Bu sitedeki bilgiler hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez.
Bu site en son 29.05.2012 tarihinde güncellenmiştir.

Kapat Evet Hayır
Euro.Message madebycat ®
Kapat
Vazgeç
gönderiliyor...
Formu gönderirken bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

Teşekkürler!

Sitemiz hakkındaki bilgiler arkadaşınızın e-posta adresine gönderildi.